2021/2022 - skřivan lesní
Hnízdní rozšíření, početnost a biotopové preference skřivana lesního (Lullula arborea) v jižních Čechách – praktická metodika Jihočeského ornitologického klubu
Hnízdní rozšíření, početnost a biotopové preference skřivana lesního (Lullula arborea) v jižních Čechách – praktická metodika Jihočeského ornitologického klubu
B – Biotopové preference a početnost skřivana lesního na území jižních Čech
Základem podrobnějšího mapování a zjišťování biotopových preferencí skřivana lesního je liniová sčítací metoda na transektech o délce 1 km, vycházející z metodiky pro Liniové sčítání druhů (LSD), dlouhodobého projektu České společnosti ornitologické. Data získaná přímo v rámci projektu LSD budou po doplnění údajů o lokalitě využitelná i pro mapování skřivana lesního v jižních Čechách.
Mapovatel provede dvě kontroly vybraného 1 km transektu v těchto termínech:
1. kontrola v období od 20. března do 30. dubna
2. kontrola v období od 1. května do 10. června
Mezi kontrolami musí být odstup alespoň 20 dní.
Do projektu se lze zapojit jak skrze LSD program, tak samostatně v lokalitě dle vlastního výběru. Linie může být v takovém případě i delší než 1 km, jen je potřeba ji rozdělit na jednotlivé 1 km úseky a pro každý úsek zaslat pro projekt JOK potřebné údaje zvlášť.
Sčítání za pomoci programu LSD
Do podrobného zjišťování biotopových preferencí druhu budou využity veškeré údaje z projektu LSD v Jihočeském kraji. Po absolvování obou sčítání v hnízdní sezóně nám prosím jen sdělte podrobnosti k Vaší linii (především informace, které nejsme schopni získat z dostupných map, tedy například nově vzniklé paseky (během a po roce 2020), přítomnost pastvin s dobytkem, plodiny na polích apod.) pomocí excelové tabulky, anebo jednoduchého online formuláře.
V rámci projektu mapování skřivana lesního vjižních Čechách bychom rádi motivovali jihočeské pozorovatele s dobrou znalostí ptačích druhů do zapojení do programu LSD. Program je určen pro zkušené pozorovatele, kteří umí bezpečně vizuálně i akusticky poznat většinu u nás se vyskytujících ptačích druhů. Pomocí programu LSD budou získávána data nejen o skřivanu lesním, ale zároveň i důležité a vhodně standardizované informace o všech ptačích druzích na dané lokalitě. Nejste-li si determinací většiny ptačích druhů jisti, odložte zapojení do programu LSD na později a mezitím se zdokonalujte v determinaci ptáků v terénu. Do sledování skřivana lesního se však můžete zapojit rovnou, pomocí jednoduchých skřivaních linií, viz níže.
Sčítání pomocí „skřivaních linií“ mimo program LSD
V tomto případě mapovatel v terénu postupuje podle vlastní předem vytyčené 1 km linie (nebo několika 1 km linií za sebou) a zaznamenává polohu cílových druhů (skřivana lesního, popř. lindušky lesní) ideálně do předem vytištěné mapy. Po návratu z terénu co nejdříve zaznamená s co největší přesností polohu všech zjištěných jedinců mapovaných druhů (tj. minimálně skřivana lesního, ideálně i lindušky lesní) do některé z nálezových databází (Avif nebo NDOP) a koordinátorům na email ptakjoku@gmail.com zašle zákres mapovací linie, ideálně pomocí odkazu na vytvořený transekt (videonávod na vytvoření a sdílení transektu) ve webové aplikaci mapy.cz. Při opakované kontrole již není potřeba tento zákres posílat (při mapování na více transektech je vhodné si je označit kódem). Pro každou kontrolu každé linie pak mapovatel vyplní jeden řádek v jednoduché excelové tabulce, nebo vyplní online formulář. Vhodnou alternativou místo vytisknuté mapy, je zaznamenávání polohy každého skřivana lesního (případně dalších druhů) přímo do výše zmíněných databází pomocí mobilních aplikací Avif Mobile nebo BioLog. Zákres linie a vyplnění tabulky nebo formuláře zůstává stejné jako u vytištěné mapy.
Každého jedince skřivana lesního nebo dalších cílových druhů (linduška lesní, skřivan polní) zadáváme do databází nebo přímo mobilních aplikací s co nejpřesnější polohou a jednotlivě, každého jedince zvlášť. Ke každému jedinci též uvádíme příslušnou kategorii hnízdního výskytu. Nejčastěji se bude jednat o kategorie A1 – výskyt ve vhodném hnízdní prostředí, A2 – zpívající samec, B4 – stálý okrsek nebo C14 – přinášení potravy. U kategorie B4 stačí zaznamenání zpívajícího samce při druhé kontrole do 100–300 m od předchozího záznamu, což přibližně odpovídá velikosti hnízdního okrsku cílových druhů.
Informace získávané ze „skřivaních linií“
Kromě podrobných informací o skřivanech lesních, případně lindušce lesní, nebo i dalších druzích (každý jedinec samostatně vložený do databáze Avif nebo NDOP společně s přesnou GPS pozicí a příslušnou kategorií hnízdního výskytu), se zaznamenávají údaje o průběhu sčítání, tj. počasí a parametry dané linie, které není možné bezpečně vyčíst ze satelitních snímků: pozorovatel, kontakt, datum, název a katastr lokality, čas, počasí a charakteristiky prostředí pozorovatelné v blízkém okolí linie, maximálně do 250 m od linie, přítomnost pastviny se zvířaty (ANO/NE), přítomnost holého pole bez porostu (ANO/NE), přítomnost vojenskou, lesní, či těžební technikou narušené půdy v rozsahu alespoň 500 m2 (ANO/NE), přítomnost skřivana polního (ANO/NE), přítomnost lindušky lesní (ANO/NE), odkaz na transekt/linii ve webové aplikaci www.mapy.cz, informace zdali je sčítání součástí LSD programu, komentář k dřívějšímu výskytu druhu na lokalitě a další poznámky. Podrobnější vysvětlení jednotlivých kategorií je součástí excelové tabulky, nebo online formuláře.
Údaje o výskytu skřivana lesního a o prostředí okolo dané linie během jednotlivých návštěv je možné zasílat elektronicky v jednoduché excelové tabulce na e-mail: ptakjoku@gmail.com. Alternativně lze data zadávat přímo prostřednictvím online formuláře.
Údaje z linií bez výskytu skřivana lesního jsou rovněž velmi důležité, zejména pro stanovení jeho biotopových preferencí i odhadu celkové početnosti v jižních Čechách. Rozhodně tedy prosím posílejte i provedená sčítání bez skřivanů lesních, ať již v rámci samostatných linií, nebo v rámci projektu LSD.
Výstupem dvouletého projektu bude vpřípadě dostatečného množství sčítaných lokalit a údajů samostatný článek ve Sborníku Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Přírodní vědy, případně odborný článek v jiném vhodném periodiku a pokud možno rovněž souhrn doporučení vhodných ochranářských opatření.
Ukázka dvou 1km linií / transektů v rámci programu LSD
Ukázka 1km skřivaní linie jednoduše připravené ve webové aplikaci mapy.cz